//Pembe oda sayıları artıyor

Pembe oda sayıları artıyor

PEMBE ODA NELERDİR?
Türkiye 2013’ten bu yana, genel olarak cezaevlerinde yapılan toplam 45 bin görüşmeye başvurulduğunu açıkladı. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, 30 Kasım 2015 tarihinde 21 bin 698 olduğunu ifade etmiştir. Bakırköy Kadın Ceza Mahkemesi’nde üç adet pembe oda bulunmaktadır. Her odada çift kişilik yatak, masa, iki sandalye, mini buzdolabı, metal dolap, banyo ve tuvalet vardır. Ses yalıtımlı pencereler perdelerle kaplıdır. Buna ek olarak, odalarda bulunan mahkumlar da görüşme sırasında uymalıdırlar; Acil Müdahaleye ihtiyaç duyulmadığında Ları Röportajları kesintiye uğramamaktadır. Düşünce döneminde kurumun yıkıcı davranışları yapılamaz ve gürültü yapılamaz. Ucu gibi 8 öğe panelde listelenir. Diğer yandan, olumsuz durumlara rağmen acil çağrı butonları ve odalar unutulmuyor.

3 AYLIKDA
Adalet Bakanlığı tarafından tutuklu ve hükümlülerin topluma kazandırılması ve sosyalleşmelerini teşvik etmek amacıyla uyguladığı ödül yönetmeliğinin 11. maddesine göre, hükümlü ve tutukluların 3 saat içinde eşleriyle görüşmelerine izin verilmiştir. 3 ayda en az 24 saat.

“TOPLUMA AMAÇLI AMAÇ”
Suç ne olursa olsun çok kararlı davrandıkları herkesin ikinci bir şansını hak ettiğine göre ikinci en çok cezaevlerinde. Çünkü mahkumlar ve hükümlüler, sınırlı da olsa, yaşamlarını, bulundukları yerlerin dışında sürdürmelerine izin veren alternatiflere sahiptir. Bakırköy Kadın İcra Kurumu’nda mesleklerine yol açan 18 farklı kurs var. Cezaevi müdürü Nedim Elbistanlı, resimden okumaya, yazıya, mücevher tasarımından çeşitli dallara uzanan dersler hakkında bilgi verdi. Amac Bizim tek amacımız, misafir olarak rehabilite edildikten sonra onları tedavi eden ve rehabilite eden arkadaşların onlara kariyer vermelerini sağlamaktır. Burada ayrıca 18 farklı kurs var. Kursun sonunda, belgelerini sunma ve ofislerini açma fırsatına sahip olurlar. Özel sektör işbirliği ile bir tekstil atölyesi de bulunmaktadır. Çalıştayda 70 kişi çalışıyor, dedi.

“İHTİYACIMIZ VARDI”
Avukat Mahmut Ceran, anayasanın 41. maddesi ile devletin aile tarafından korunmasının gerekliliğine dikkat çekti. Eşlerden birinin cezaevlerinde hapsedildiğini ve yasal mevzuatın boşanma gerekçesi olarak kabul edildiğini belirten Avukat Ceran, başvuruyu yerinde bulduğunu belirtti; Evet, hapishanedeki yasal özgürlüklere sahip insanların yaşamları nasıl korunabilir? Bu bakımdan Adalet Bakanlığı, özellikle eşler arasında insanlar ve madde arasındaki ilişkiyi sürdürmek için aile birliğini korumak çok önemlidir. Özellikle, cezaevinde tutulan bir eşin özel bir sohbete sahip olamaması, aile hakkını zayıflatır ve hatta ailenin çökmesine neden olur. Cezaevindeki eşlerden biri yasal düzenlemeler içinde boşanma sebebidir. Özellikle hayatlarında bir suç işleyen insanlar. Bu insanlar büyük pişmanlık duyan ailelerine karşı büyük sorumluluk hissediyorlar. Bu nedenle kesinlikle gerekliydi.